Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na UW 5.10.2018

Mamy zaszczyt zaprosić na Obchody Upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na Uniwersytecie Warszawskim, organizowane wspólnie przez Studencki Komitet Antyfaszystowski, Instytut Historyczny i Koło Badań nad Nowym Autorytaryzmem UW.

Obchody odbędą 5 października 2018 r. Inauguracja uroczystości odbędzie się o godzinie 14:45 tuż przy bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego na Kampusie Głównym UW (Krakowskie Przedmieście 26/28).

Następnie o godzinie 16:00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW rozpocznie się konferencja naukowa.

Szczegółowy program obchodów znajduje się w linku na dole zaproszenia.

Wydarzenie zorganizowane zostało oddolnie, przez studentki i studentów. Ma na celu przypomnieć skalę terroru oraz upamiętnić ofiary antysemityzmu.

Na obchody zapraszają:

Studencki Komitet Antyfaszystowski,
Koło Badań Nad Nowym Autorytaryzmem,
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego,
Żydowski Instytut Historyczny,
Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk,
Ośrodek KARTA,
Praktyka Teoretyczna

Wydarzenie wspiera cukiernia Lukullus

Tą uroczystością chcemy upamiętnić ofiary zarządzenia władz Uniwersytetu Warszawskiego z 1937 r., na mocy którego wprowadzono getta ławkowe dla żydowskich studentów i studentek. Zarządzenie wydane przez Rektora UW Włodzimierza Antoniewicza było efektem i gestem podporządkowania się władz uniwersytetu żądaniom skrajnie prawicowych oraz faszystowskich ugrupowań. Jego ofiarą, obok aktów fizycznej agresji ze strony nacjonalistycznych bojówek, padło wówczas wielu studentów/ek i profesorów/ek, najczęściej żydowskiego pochodzenia. Już wtedy antysemickie represje spotkały się z oporem wielu ludzi nauki i kultury oraz żydowskich studentów i studentek.

Instytucjonalny antysemityzm jest bez wątpienia haniebną kartą w dziejach Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś organizacje kontynuujące swoje antysemickie przedwojenne tradycje, prowadzą działania agitacyjne w murach Uniwersytetu. Nie ma na to miejsca w środowisku akademickim. I nie powinno było być miejsca na faszystowską retorykę 80 lat temu.

Szczegółowy program obchodów

Data publikacji: 01 października 2018